Področja dela
Sem magistrica psihologije s strokovnim izpitom iz zdravstva in edukantka razvojne analitične psihoterapije na Inštitutu za klinično psihologijo in psihoterapijo v Ljubljani. Na Pamini izvajam psihološko svetovanje in psihoterapijo pod supervizijo.
Kdaj k meni na psihološko svetovanje?
Psihološko svetovanje je proces, ki je v primerjavi s psihoterapijo krajši in fokusiran na odpravo specifičnega problema oz. simptoma (npr. panični napadi, socialna anksioznost oz. druge anksiozne motnje, težave v odnosih, izguba pomembne osebe ali službe, lažje oblike depresivne motnje, spopadanje s stresnimi situacijami, šibka samopodoba …). Na začetku svetovalnega procesa skupaj s klientom opredeliva realne cilje in si zadava okviren časovni okvir, v katerem bi bilo cilje mogoče realizirati. Nato skupaj iščeva načine, kako priti do želenih ciljev. Pri izvajanju psihološkega svetovanja se opiram na znanja s področja vedenjsko-kognitivne psihoterapije, čuječnosti in podporne psihoterapije. Svetovanca s pomočjo domačih nalog, sprotnega spremljanja in beleženja misli ter občutkov spodbujam k večji reflektivnosti in samoaktivnosti.
Za koga je primerna razvojna analitična psihoterapija?
Razvojna analitična psihoterapija je psihoterapevtski pristop, ki temelji na psihoanalitični teoriji, obogateni s sodobnimi spoznanji razvojne psihologije, teorije navezanosti in nevrobiologije. Razvojna se imenuje zato, ker podpira oblikovanje oz. strukturiranje osebnosti, ki se začne z rojstvom in se nadaljuje z razvojnim procesom, ki traja vse življenje. Cilj razvojne analitične psihoterapije so osebnostne spremembe, ki bodo klientu omogočile uspešnejše spoprijemanje z življenjskimi izzivi in ponudile več notranjega miru ter trdnosti, konstruktivnejše medosebne odnose in zadovoljnejše življenje. Gre v bistvu za vnovič spodbujen proces osebnostne rasti v korektivnem odnosu s psihoterapevtom. Razvojna analitična psihoterapija poteka (vsaj) enkrat tedensko in običajno traja več let.
O mojem strokovnem razvoju
V času študija sem želela pridobiti izkušnje z delom na različnih področjih, zato sem opravljala številna prostovoljstva v okviru raznih organizacij (delavnice za otroke, učna pomoč, delo z otroci s posebnimi potrebami, vodenje preventivnih delavnic za mladostnike na tematiko duševnega zdravja, udeleževanje v mednarodnih programih za delo s tujimi študenti, izvajanje kognitivnih delavnic za starostnike, sodelovanje pri različnih projektih Društva študentov psihologije v Mariboru). Zaradi narave moje študentske službe sem imela priložnost izkusiti tudi delo v organizaciji, kjer sem svoja teoretična znanja kadrovske in organizacijske psihologije integrirala s praktičnimi izkušnjami vodenja lastnega tima ter številnih projektov. Z bližanjem zaključka študija, sem se vedno bolj usmerjala na svetovalno področje, ki je bilo tudi pomemben del moje magistrske naloge.
Institucije, s katerimi sem sodelovala v času študija:
- Don Boskov center Maribor (Velikani upanja)
- DŠPM (Psihološki inkubator, Cicibanove urice, Kako si idr.)
- EFPSA (Mind the mind)
- Društvo za kulturo inkluzije in zveze Sožitje Zg. dravske doline (Igraj se z mano)
- ESN Maribor (Buddy Programme)
- Društvo Indijanez (ŠTEKER)
- Toti DCA Maribor (Trening možganov)
- Pekarna magdalenske mreže (Mladinski dom)
- Dom Danice Vogrinec Maribor (Razmigajmo možgane)
- Študentska organizacija Univerze v Mariboru (Oddelek za mednarodno sodelovanje, Psihološka svetovalnica)
Moja karierna pot po študiju se je začela v svetovalni službi v osnovni šoli, kjer pa sem kmalu ugotovila, da je dokaj malo priložnosti za »pravo« psihološko delo, saj je zasičenost s težavami drugih vrst (vzgojna, učna problematika) prevelika. Vpisala sem usposabljanje iz razvojne analitične psihoterapije in karierno pot nadaljevala v zdravstveno-psiholoških vodah. Opravila sem pripravništvo na Oddelku za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor in strokovni izpit iz zdravstva. Od zaključka študija dalje izvajam tudi psihološka svetovanja za mariborske študente v okviru Psihološke svetovalnice Študentske organizacije v Mariboru.
Tim Pamine me je ljubeznivo sprejel medse že kot študentko na praksi in mi med drugim omogočil, da rastem z njimi z udeležbo na intervizijah ter izobraževanjih. Od začetka me navdušuje Paminin timski duh, ambicija po integriranosti različnih psihoterapevtskih pristopov ter želja po vpeljavi in mentoriranju mladih psihoterapevtov. Ogromno znanja sem odnesla tudi kot opazovalka na skupinski psihoterapiji, kasneje pa sem se timu pridružila kot psihologinja in psihoterapevtka.